|

Helford River Sailing Club Yacht Racing Programme 2022

Come and join in with yacht racing – Friendly racing in a beautiful setting. Every Wednesday evening and occasional Sundays.

Join the HRSC Yacht Racing Facebook Group for up-to-date information, or contact the club for details on all events.

Visit the Downloads page for Sailing Instructions, Notice of Races.

Yacht racing update

Our intention to have informal “practice races” on Wednesday evenings from 14 April with a regatta on Sunday 2 May to kick things off.

Here’s a summary of the yacht racing calendar this year:

The Spring Series starts on 05/04/21for 5 weeks (1 or 2 races per evening)The Summer Series starts 16/06/21 for 7 weeksL’Aber Wrac’h Race is planned for 25/06/21Falmouth week is 08/08/21Autumn series Starts  18/08/21 with the season finishing in late September

To get involved as skipper or crew head over the HRSC Keelboats Facebook page. The community there is friendly and active, with new sailors welcome. If you have any questions please talk to Alex ([email protected]).

|

Helford – L’Aber Wrac’h Race | 2018 RESULTS

Pictures © Sue Hewett

There were 30 yachts entered for the 2018 Helford to L’Aber Wrac’h race. It was a race of variable winds! Very light winds, if any, for the majority of the fleet, for the first six hours or so then it blew ENE 6 for the rest of the passage. Fourteen yachts finished and sixteen retired, some of whom motored towards France until the wind filled in.

Results

The winner this year was Richard Hall in his Westerly, Physis, with French yachts in 2nd and 3rd place.

YACHT RACE RESULTS | 27 June 2018

Near Roskruge Beacon looking back to Helford. Picture © Dom Brandreth

Race 3

A breezy easterly, sometimes a bit NE. Mild easterly swell with sets of waves coming every 10 mins or so. I didn’t take any sailing photos, so this pic was from the journey home. If anyone has any photos to share please either email me or post them on the Facebook group.

YACHT RACE RESULTS | 13 June 2018

Picture © Dom Brandreth

Mid Summer Series

To allow continuity for the 707 One Design racing series and to encourage new PY boats to race I have created a Combined Fleet super-series. We will keep the existing One Design series, but we’ll also have a Combined Fleet series that allows PY boats to race 707s (and each other) using the TCC / IRC handicapping system.

The TCC ratings were taken from various sources found online. Handicap can and will be updated over time as ratings become more accurate.

Race 1

A breezy start to the Mid Summer series. Avocet had issues with an overpowered kite causing broaching and loss of position, but a lift on the last leg allowed them to get back past Dragun. Morgawr were two-handed and chose to go white sails only.

YACHT RACE RESULTS | 30 MAY and 6 June 2018

Picture © Dom Brandreth

The results are in, the numbers have been crunched and the winners are…

Early Summer Series (One Design): Dragun
Early Summer Series (PY): Kari II

In the final race of the series (Race 6) Dragun pipped Avocet for the win – tying the series on 9 points each (with discards). But with more first places Dragun takes the series on the tie-breaker (see ISAF Appendix A8.1 for more info). And after joining the series late Kari II takes the PY title. Well done all.

YACHT RACE RESULTS | 16 and 23 MAY 2018

Picture © Dom Brandreth

Due to family commitments and PTBO work I’ve been a bit slow getting the results out for the last two weeks. Here are the combined results for 16 and 23 May. Note, due to my poor sailing instructions I have had to split the results by fleet, creating two parallel race series. I will update the instructions for the Mid-Summer Series so that we the PY fleet can race against the 707s. Dom.

Yacht Race Results | 9 May 2018

Racing tonight was a little problematic with a forecast of 20 plus mph winds and rain, the start line at central seemed to be the least windy place on the river. The course Committee start, Gew, Voose then back to Committee ×2, we decided to shorten the course to one lap, at the finish the wind picked up to the predicted 20mph and it rained, but what an exciting although damp journey back to the moorings.
It was great to have the first PY entrant in tonights race a Sadler 26 owned and helmed by Martin Fenton, crewed by Kitty Brogden and Sam Adams. See you next week. Chris Hosken, Rear Commodore Sailing.

Yacht Race Results | 2 May 2018

Pictures © Chris Hosken

Perfect sailing weather. Looked like it might be too breezy though so 3/4 boats elected not to fly their kites. Dragun was brave and used their spinnaker to stretch ahead on the first downwind leg. Closer racing between the 3 remaining boats. A fight for the line between Avocet and Mawgawr with Avocet strongly defending their on-starboard line. Great racing.

New Captain Yachts 2018

Hi Everyone

I’ve taken over as Captain Yachts this year. My aim for the next three years is to:

Make yachting as easy and enjoyable as possible for all
Introduce more dinghy sailors and social members to yacht racing
Entice more boats onto the water and boost racing on Wednesday nights
Help sociable sailors to communicate and cruise in company

YACHT REPORT

I write this towards the end of October and almost all of us have got our boats off their moorings, out of the water and safely tucked away in barns and boatyards for the winter. The nights are closing in and the season is almost over.

more… 

Nick Gough – Joint Captain Yachts

|

L’Aber Wrac’h 2017

This year’s race got off in fine style on Saturday following a 24 hour postponement due to poor weather conditions. The delay meant the loss of some entrants owing to work commitments but on the day 16 boats started. The French contingent made the running but that old campaigner, Wally Royall (in his 90th year) was the first Helford boat to cross the line – congratulations Wally!

Wednesday Evening Yacht Racing

One of our members who sails a Contessa 26 is very interested in joining our Wednesday evening Yacht Race Series but would like some similar yachts to race against in addition to our current 707 competitors.

Please can we encourage anyone who has a similar yacht to join us on a Wednesday evening to make our racing more inclusive and varied. Please contact me on [email protected] if you are able to come along.

Thank you

Nick Gough – Captain Yachts

Late Summer Series 2016

Results as of 8:07 on September 22, 2016
One Design Fleet
Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 8, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
R1
R2
R3
R4
R5
R6
Total
Nett

1st
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
(1.0)
1.0
1.0
1.0
1.0
1.0
6.0
5.0

2nd
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Nick Gough
1
(3.0)
2.0
2.0
2.0
2.0
3.0
14.0
11.0

3rd
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
2.0
3.0
(4.0)
4.0
4.0 DNF
2.0
19.0
15.0

4th
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
4.0
4.0
3.0
3.0
3.0
(9.0 DNC)
26.0
17.0

5th
One Design
Mawgawr
707 Modified
7002
Tom Smith
1
5.0
5.0
5.0
5.0
(9.0 DNC)
4.0
33.0
24.0

6th
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
(9.0 DNC)
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
54.0
45.0

6th
One Design
Swordfish
Hunter 707
77076
Tom Lake
1
(9.0 DNC)
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
54.0
45.0

6th
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7103
Ed Bolitho
1
(9.0 DNC)
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
54.0
45.0

R1 – One Design Fleet – 24 Aug at 18:25
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
2
2.0

3
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Nick Gough
1
3
3.0

4
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
4
4.0

5
One Design
Mawgawr
707 Modified
7002
Tom Smith
1
5
5.0

R2 – One Design Fleet – 24 Aug
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Nick Gough
1
2
2.0

3
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
3
3.0

4
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
4
4.0

5
One Design
Mawgawr
707 Modified
7002
Tom Smith
1
5
5.0

R3 – One Design Fleet – 31 Aug
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Nick Gough
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4
4.0

5
One Design
Mawgawr
707 Modified
7002
Tom Smith
1
5
5.0

R4 – One Design Fleet – 7 Sept
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Nick Gough
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4
4.0

5
One Design
Mawgawr
707 Modified
7002
Tom Smith
1
5
5.0

R5 – One Design Fleet – 14 Sept
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Nick Gough
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
DNF
4.0

R6 – One Design Fleet – 21 Sept
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
2
2.0

3
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Nick Gough
1
3
3.0

4
One Design
Mawgawr
707 Modified
7002
Tom Smith
1
4
4.0

Mid Summer Series 2016

Results as of 14:24 on July 28, 2016
One Design Fleet
Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 8, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
R1
R2
R3
R4
R5
R6
Total
Nett

1st
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1.0
(9.0 DNC)
1.0
1.0
1.0
1.0
14.0
5.0

2nd
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
(2.0)
1.0
2.0
2.0
2.0
2.0
11.0
9.0

3rd
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
3.0
2.0
3.0
3.0
(4.0)
4.0
19.0
15.0

4th
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Nick Gough
1
4.0
3.0
4.0
(9.0 DNC)
3.0
5.0
28.0
19.0

5th
One Design
Mawgawr
Hunter 707
7002
Tom Smith
1
5.0
(9.0 DNC)
5.0
4.0
5.0
3.0
31.0
22.0

6th
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
(9.0 DNC)
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
54.0
45.0

6th
One Design
Swordfish
Hunter 707
77076
Tom Lake
1
(9.0 DNC)
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
54.0
45.0

6th
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7103
Ed Bolitho
1
(9.0 DNC)
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
54.0
45.0

R1 – One Design Fleet – 15 June at 18:25
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
2
2.0

3
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
3
3.0

4
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Nick Gough
1
4
4.0

5
One Design
Mawgawr
Hunter 707
7002
Tom Smith
1
5
5.0

R2 – One Design Fleet – 29 June
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1
1.0

2
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
2
2.0

3
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Nick Gough
1
3
3.0

R3 – One Design Fleet – 6 July
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
2
2.0

3
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
3
3.0

4
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Nick Gough
1
4
4.0

5
One Design
Mawgawr
Hunter 707
7002
Tom Smith
1
5
5.0

R4 – One Design Fleet – 13 July
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
2
2.0

3
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
3
3.0

4
One Design
Mawgawr
Hunter 707
7002
Tom Smith
1
4
4.0

R5 – One Design Fleet – 20 July
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
2
2.0

3
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Nick Gough
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4
4.0

5
One Design
Mawgawr
Hunter 707
7002
Tom Smith
1
5
5.0

R6 – One Design Fleet – 27 July
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
2
2.0

3
One Design
Mawgawr
Hunter 707
7002
Tom Smith
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4
4.0

5
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Nick Gough
1
5
5.0

L’Aber Wrac’h 2016

L’Aber Wrac’h 2016

“Twenty five boats set out on Friday 24th June for L’Aber Wrac’h in a fresh SW breeze making for a fast crossing. The previous evening participating crews and members celebrated at the Champagne Reception where a good time was had by all. Crews received excellent hospitality on arrival in L’Aber Wrac’h and Carol Lawrence worked her magic in collating the results and prizes. Winning Boat ‘Farsteo’ – Monsieur Cochet. First British yacht was ‘Mrytle’ – Dave Whitmarsh. The youngest competitor was Ali Gill on Buster. Carol also gave a ‘Super soaker’ to ‘Diomedes’ – Ed Osman as this was a youngish crew and their 1st Helford L’AberWrac’h race. Rob Hweitt, as he has done for many years, gave his speech proudly in French. The L’Aber Wrac’h Race has a proud tradition within the Club and is an excellent way to participate in a channel crossing in company in a friendly competitive way. Hopefully next year we can increase the numbers that take part.”
Clive Dudley
Rear Commodore Sailing

Full results (PDF)

Ali Gill

Diomedes

Farsteo

Myrtle

 

Dorothy Winfrey Race 2016

Results as of 17:00 on June 25, 2016

R1 – One Design Fleet – 22 June 2016 at 18:25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Nick Gough
1
4
4.0

Early Summer Series 2016

Overall
Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 8, Scoring system: Appendix A

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
Total
Nett

1st
Jambo
707 OOD
7086
Philpott
(9.0 DNS)
2.0
1.0
1.0
1.0
1.0
1.0
16.0
7.0

2nd
Dragun
707 OOD
7103
Richardson
(9.0 DNS)
1.0
2.0
2.0
2.0
2.0
2.0
20.0
11.0

3rd
Grumpy
707 OOD
7057
Pascoe/Dudley
(9.0 DNS)
3.0
9.0 DNS
9.0 DNS
3.0
3.0
3.0
39.0
30.0

4th
Avocet
707 OOD
7072
Gough
(9.0 DNS)
9.0 DNS
3.0
3.0
4.0
4.0
9.0 DNC
41.0
32.0

6th
Miss Moneypenny
707 OOD
7007
Bolitho
(9.0 DNS)
9.0 DNS
9.0 DNS
9.0 DNS
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
63.0
54.0

6th
Wildebeast
707 OOD
7097
Badger
(9.0 DNS)
9.0 DNS
9.0 DNS
9.0 DNS
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
63.0
54.0

6th
Swordfish
707 OOD
7076
Lake
(9.0 DNS)
9.0 DNS
9.0 DNS
9.0 DNS
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
63.0
54.0

5th
Mawgawr
707 ++
7002
Smith
(9.0 DNS)
4.0
9.0 DNS
9.0 DNS
9.0 DNC
9.0 DNC
9.0 DNC
58.0
49.0

R1 – 4 May
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Place
Points

1
Jambo
707 OOD
7086
Philpott
DNS
9.0

1
Dragun
707 OOD
7103
Richardson
DNS
9.0

1
Grumpy
707 OOD
7057
Pascoe/Dudley
DNS
9.0

1
Avocet
707 OOD
7072
Gough
DNS
9.0

1
Miss Moneypenny
707 OOD
7007
Bolitho
DNS
9.0

1
Wildebeast
707 OOD
7097
Badger
DNS
9.0

1
Swordfish
707 OOD
7076
Lake
DNS
9.0

1
Mawgawr
707 ++
7002
Smith
DNS
9.0

R2 – 11 May
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Place
Points

2
Jambo
707 OOD
7086
Philpott
2
2.0

1
Dragun
707 OOD
7103
Richardson
1
1.0

3
Grumpy
707 OOD
7057
Pascoe/Dudley
3
3.0

5
Avocet
707 OOD
7072
Gough
DNS
9.0

5
Miss Moneypenny
707 OOD
7007
Bolitho
DNS
9.0

5
Wildebeast
707 OOD
7097
Badger
DNS
9.0

5
Swordfish
707 OOD
7076
Lake
DNS
9.0

4
Mawgawr
707 ++
7002
Smith
4
4.0

R3 – 18 May
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Place
Points

1
Jambo
707 OOD
7086
Philpott
1
1.0

2
Dragun
707 OOD
7103
Richardson
2
2.0

4
Grumpy
707 OOD
7057
Pascoe/Dudley
DNS
9.0

3
Avocet
707 OOD
7072
Gough
3
3.0

4
Miss Moneypenny
707 OOD
7007
Bolitho
DNS
9.0

4
Wildebeast
707 OOD
7097
Badger
DNS
9.0

4
Swordfish
707 OOD
7076
Lake
DNS
9.0

4
Mawgawr
707 ++
7002
Smith
DNS
9.0

R4 – 25 May
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Place
Points

1
Jambo
707 OOD
7086
Philpott
1
1.0

2
Dragun
707 OOD
7103
Richardson
2
2.0

4
Grumpy
707 OOD
7057
Pascoe/Dudley
DNS
9.0

3
Avocet
707 OOD
7072
Gough
3
3.0

4
Miss Moneypenny
707 OOD
7007
Bolitho
DNS
9.0

4
Wildebeast
707 OOD
7097
Badger
DNS
9.0

4
Swordfish
707 OOD
7076
Lake
DNS
9.0

4
Mawgawr
707 ++
7002
Smith
DNS
9.0

R5 – 1 june
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Place
Points

1
Jambo
707 OOD
7086
Philpott
1
1.0

2
Dragun
707 OOD
7103
Richardson
2
2.0

3
Grumpy
707 OOD
7057
Pascoe/Dudley
3
3.0

4
Avocet
707 OOD
7072
Gough
4
4.0

R6 – 1 june
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Place
Points

1
Jambo
707 OOD
7086
Philpott
1
1.0

2
Dragun
707 OOD
7103
Richardson
2
2.0

3
Grumpy
707 OOD
7057
Pascoe/Dudley
3
3.0

4
Avocet
707 OOD
7072
Gough
4
4.0

R7 – 1 june
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Place
Points

1
Jambo
707 OOD
7086
Philpott
1
1.0

2
Dragun
707 OOD
7103
Richardson
2
2.0

3
Grumpy
707 OOD
7057
Pascoe/Dudley
3
3.0

 

Yacht Wash-up Meeting 26.2.2016

Present: Mark Buckley, Clive Dudley, Pat Scannell, Nick Gough, Matt Palmer, John Walker, Phil Badger, Charles Richardson, Steve Kestin.

Agenda: To review 2015 yacht racing season and discuss plans to attract more yachts to participate in racing and cruising in 2016

NG. voiced the general feeling that it was a great shame that the fleet racing had fallen away from around ten 707s and some PY yachts on each start line in 2013 and 14 to only half that number of 707s and no PY yachts last year, despite very good close racing.

NG said that he had been approached by a few PY yacht owners saying that they wished to be included and felt left out. He proposed that we try to include PY yachts by having a joint 707 and PY start.
There were some objections but NG asked that we try that for the first series and see if PY yachts do actually want to race.

It was generally agreed that we must try to encourage more participation and include PY yachts.

NG presented some ideas that had been sent to him by Tom Smith and also thanked Phil Badger for sending some ideas all of which were discussed.

It was agreed that:-

Yacht owners should be contacted to ask what support and encouragement they would like and what type of racing. NG to contact owners.
Occasional Cruise/Races to be organised, also cruises in company. NG, PS and CD to take forward.
Courses to be varied sometimes two short races other times one longer at discretion of the OOD.
The race night should remain on Wednesday for the coming season at least.
Juniors should be encouraged to join the 707 racing.
CD to talk to Nick Allsop, Capt Juniors, to identify likely elder juniors. PS to talk to Dominic and Ian Lawrence to ask if their boys might be interested.
NG and PS to consider offering Avocet as a ‘junior boat’ skippered by one of them with junior helm and crew.
PB also volunteered to skipper a junior boat if necessary.
VHF sets to be used by all racers on channel 72 for safety reasons and also to enable self starts if no OOD was available.
OODs should be encouraged to attend but if that meant a boat not sailing on that evening then self start should be agreed.
Rule infringements should be owned up to on the water and the appropriate 360 or 720 penalty taken. However protests can be a learning exercise and should not be discouraged. They should be conducted as an opportunity to talk through the rules and issues.
CD has a Protest pack and offers to chair the protests.
The relative small cost of owning and racing a 707 should be widely advertised.
NG to work out average cost and add to news letter and put on notice board.
Race day meals should be good value to attract racers back to the club. £10 meal and pint was suggested. MB to discuss with new stewards.
Culdrose Naval base should be encouraged to enter a team. The possibility of the club buying or chartering a 707 for […]

Late Summer Series 2015

Results as of 16:14 on September 24, 2015
One Design Fleet
Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 6, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
R1
R2
R3
R5
R6
Total
Nett

1st
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1.0
1.0
1.0
1.0
2.0
6.0
6.0

2nd
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
7.0 DNC
2.0
3.0
3.0
3.0
18.0
18.0

3rd
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
7.0 DNC
7.0 DNC
2.0
2.0
1.0
19.0
19.0

4th
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4.0 DNF
3.0
4.0
4.0 DNF
4.0 DNF
19.0
19.0

5th
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
2.0
4.0
6.0 DNF
7.0 DNC
7.0 DNC
26.0
26.0

6th
One Design
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
1
3.0
5.0
5.0
7.0 DNC
7.0 DNC
27.0
27.0

R1 – One Design Fleet
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
2
2.0

3
One Design
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
DNF
4.0

R2 – One Design Fleet
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
2
2.0

3
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
3
3.0

4
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
4
4.0

5
One Design
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
1
5
5.0

R3 – One Design Fleet
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4
4.0

5
One Design
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
1
5
5.0

6
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
DNF
6.0

R5 – One Design Fleet
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
DNF
4.0

R6 – One Design Fleet
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
DNF
4.0

Ladies Helm 2015

One Design Fleet
Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 5, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
R1
Total
Nett

1st
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Lulu Badger
1
1.0
1.0
1.0

2nd
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Beccy Kestin
1
2.0
2.0
2.0

3rd
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Sally Samuel
1
3.0
3.0
3.0

4th
One Design
Zoom
Corby

Nell Ruscombe-King
1
4.0
4.0
4.0

5th
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Sammy Hubbard
1
5.0 DSQ
5.0
5.0

R1 – One Design Fleet – 10/6 at 18:30
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Lulu Badger
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Beccy Kestin
1
2
2.0

3
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Sally Samuel
1
3
3.0

4
One Design
Zoom
Corby

Nell Ruscombe-King
1
4
4.0

5
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Sammy Hubbard
1
DSQ
5.0

Mid summer Series 2015

Results as of 18:09 on July 24, 2015
One Design Fleet
Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Entries: 6, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
R11
R12
Total
Nett

1st
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2.0
1.0
1.0
(3.0)
(3.0)
1.0
2.0
1.0
2.0
1.0
1.0
(3.0)
21.0
12.0

2nd
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
(7.0 DNC)
(7.0 DNC)
2.0
2.0
1.0
(4.0)
1.0
2.0
1.0
2.0
2.0
1.0
32.0
14.0

3rd
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1.0
3.0
(4.0)
1.0
(4.0)
2.0
3.0
3.0
3.0
3.0
3.0
(4.0)
34.0
22.0

4th
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
3.0
2.0
3.0
(4.0)
2.0
3.0
(4.0)
4.0
(6.0)
4.0
4.0
2.0
41.0
27.0

5th
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
(7.0 DNC)
(7.0 DNC)
5.0
5.0
5.0
5.0
5.0
5.0
4.0
(6.0)
5.0
6.0
65.0
45.0

6th
One Design
Zoom
Corby

Tom Smith
1
(7.0 DNC)
(7.0 DNC)
(7.0 DNC)
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
5.0
5.0
6.0
5.0
77.0
56.0

R1 – One Design Fleet – 10/6 at 18:30
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
3
3.0

R2 – One Design Fleet – 10/6 at 18:30
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

R3 – One Design Fleet – 17/6 at 18:30
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
2
2.0

3
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
3
3.0

4
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
4
4.0

5
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
5
5.0

R4 – One Design Fleet – 17/6 at 18:30
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1
1.0

2
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
2
2.0

3
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
3
3.0

4
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
4
4.0

5
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
5
5.0

R5 – One Design Fleet – 1/7 at 18:30
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
1
1.0

2
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
2
2.0

3
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
3
3.0

4
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
4
4.0

5
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
5
5.0

R6 – One Design Fleet – 1/7 at 18:30
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
2
2.0

3
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
3
3.0

4
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
4
4.0

5
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
5
5.0

R7 – One Design Fleet – 8/7 at 18:30
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
4
4.0

5
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
5
5.0

R8 – One Design Fleet – 8/7 at 18:30
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
4
4.0

5
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
5
5.0

R9 – One Design Fleet – 15/7 at 18:30
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4
4.0

5
One Design
Zoom
Corby

Tom Smith
1
5
5.0

6
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
6
6.0

R10 – One Design Fleet – 15/7 at 18:30
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
4
4.0

5
One Design
Zoom
Corby

Tom Smith
1
5
5.0

6
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
6
6.0

R11 – One Design Fleet – 22/7 at 18:30
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
4
4.0

5
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
5
5.0

6
One Design
Zoom
Corby

Tom Smith
1
6
6.0

R12 – One Design Fleet – 22/7 at 18:30
Start: Start 1, Finishes: Place

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
1
1.0

2
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
2
2.0

3
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
3
3.0

4
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
4
4.0

5
One Design
Zoom
Corby

Tom Smith
1
5
5.0

6
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
6
6.0

Early Summer Series 2015

Results as of 16:04 on June 4, 2015
One Design Fleet
Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 4, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
R1
R2
R5
R6
R7
R8
R9
R10
R11
R12
Total
Nett

1st
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
(5.0 DNC)
(5.0 DNC)
2.0
1.0
2.0
2.0
1.0
1.0
1.0
1.0
21.0
11.0

2nd
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1.0
1.0
1.0
2.0
1.0
1.0
2.0
2.0
(3.0)
(3.0)
17.0
11.0

3rd
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
2.0
2.0
3.0
4.0
(5.0 DNC)
(5.0 DNC)
3.0
3.0
2.0
2.0
31.0
21.0

4th
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
(5.0 DNC)
(5.0 DNC)
4.0
3.0
3.0
3.0
4.0
4.0
4.0
4.0 DNF
39.0
29.0

R1 – One Design Fleet – 29/04 at 18:25
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1
1.0

2
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
2
2.0

R2 – One Design Fleet – 29/4
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1
1.0

2
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
2
2.0

R5 – One Design Fleet – 13/05
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4
4.0

R6 – One Design Fleet – 13/05
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
2
2.0

3
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
3
3.0

4
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
4
4.0

R7 – One Design Fleet – 20/05
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
3
3.0

R8 – One Design Fleet – 20/05
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
3
3.0

R9 – One Design Fleet – 27/05
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
2
2.0

3
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4
4.0

R10 – One Design Fleet – 27/05
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
2
2.0

3
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4
4.0

R11 – One Design Fleet – 03/06
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4
4.0

R12 – One Design Fleet – 03/06
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
DNF
4.0

 

Late Summer Series 2014

Results as of 21:28 on September 24, 2014
One Design Fleet
Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Entries: 10, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
R1
R2
R3
R4
R5
R6
Total
Nett

1st
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1.0
(11.0 DNC)
3.0
1.0
(11.0 DNC)
2.0
29.0
7.0

2nd
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
2.0
(11.0 DNC)
5.0 DNF
(11.0 DNC)
11.0 DNC
4.0
44.0
22.0

3rd
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Chris Broad
1
(11.0 DNC)
(11.0 DNC)
1.0
11.0 DNC
11.0 DNC
1.0
46.0
24.0

4th
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
(11.0 DNC)
(11.0 DNC)
2.0
11.0 DNC
11.0 DNC
3.0
49.0
27.0

5th
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
(11.0 DNC)
(11.0 DNC)
4.0
2.0
11.0 DNC
11.0 DNC
50.0
28.0

6th
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
(11.0 DNC)
(11.0 DNC)
11.0 DNC
11.0 DNC
11.0 DNC
5.0
60.0
38.0

7th
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
(11.0 DNC)
(11.0 DNC)
11.0 DNC
11.0 DNC
11.0 DNC
11.0 DNC
66.0
44.0

7th
One Design
Giraffe
Hunter 707
7093
Gleadowe
1
(11.0 DNC)
(11.0 DNC)
11.0 DNC
11.0 DNC
11.0 DNC
11.0 DNC
66.0
44.0

7th
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
(11.0 DNC)
(11.0 DNC)
11.0 DNC
11.0 DNC
11.0 DNC
11.0 DNC
66.0
44.0

7th
One Design
Basher
Hunter 707
7048N
Terry Goodison
1
(11.0 DNC)
(11.0 DNC)
11.0 DNC
11.0 DNC
11.0 DNC
11.0 DNC
66.0
44.0

PY Fleet
Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: NHC1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
R1
R2
R3
R4
R5
R6
Total
Nett

1st
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.960
1.0
(4.0 DNC)
1.0
(4.0 DNC)
4.0 DNC
4.0 DNC
18.0
10.0

2nd
PY
Valkyrie
Kallic 33
6121Y
Chris Symes
0.916
(4.0 DNC)
(4.0 DNC)
4.0 DNC
4.0 DNC
4.0 DNC
4.0 DNC
24.0
16.0

2nd
PY
Musketeer
Soling
126
Newman/Buckley
0.934
(4.0 DNC)
(4.0 DNC)
4.0 DNC
4.0 DNC
4.0 DNC
4.0 DNC
24.0
16.0

R1 – One Design Fleet – 11/06 at 18:25
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
2
2.0

R2 – One Design Fleet – 18/06
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

R3 – One Design Fleet – 02/06
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Chris Broad
1
1
1.0

2
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
2
2.0

3
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
3
3.0

4
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
4
4.0

5
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
DNF
5.0

R4 – One Design Fleet – 09/07
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
2
2.0

R5 – One Design Fleet – 16/07
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

R6 – One Design Fleet – 23/07
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Chris Broad
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4
4.0

5
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
5
5.0

R1 – PY Fleet – 11/06 at 18:25
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Place
Points

1
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.960
3
1.0

R2 – PY Fleet – 18/06
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Place
Points

R3 – PY Fleet – 02/06
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Place
Points

1
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.960
1
1.0

R4 – PY Fleet – 09/07
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Place
Points

R5 – PY Fleet – 16/07
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Place
Points

R6 – PY Fleet – 23/07
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Place
Points

mName
NHC1
Place
Points

Mid Summer Series 2014

Results as of 15:26 on July 24, 2014
One Design Fleet
Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Entries: 10, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
R1
R2
R3
R4
R5
R6
Total
Nett

1st
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
(3.0)
2.0
1.0
1.0
(3.0)
1.0
11.0
5.0

2nd
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
1.0
1.0
(4.0)
(4.0)
2.0
4.0
16.0
8.0

3rd
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
(5.0)
3.0
(6.0)
3.0
4.0
3.0
24.0
13.0

4th
One Design
Giraffe
Hunter 707
7093
Gleadowe
1
2.0
(6.0)
5.0
2.0
6.0
(11.0 DNC)
32.0
15.0

5th
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
(11.0 DNC)
4.0
2.0
(11.0 DNC)
5.0
5.0
38.0
16.0

6th
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Chris Broad
1
(11.0 DNC)
(11.0 DNC)
3.0
11.0 DNC
1.0
2.0
39.0
17.0

7th
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
4.0
5.0
(8.0 DNF)
5.0
(11.0 DNC)
7.0
40.0
21.0

8th
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
6.0
(7.0 DNF)
(7.0)
6.0 DNF
7.0
6.0
39.0
25.0

9th
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
(11.0 DNC)
(11.0 DNC)
11.0 DNC
11.0 DNC
11.0 DNC
11.0 DNC
66.0
44.0

9th
One Design
Basher
Hunter 707
7048N
Terry Goodison
1
(11.0 DNC)
(11.0 DNC)
11.0 DNC
11.0 DNC
11.0 DNC
11.0 DNC
66.0
44.0

PY Fleet
Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC1, Entries: 4, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
R6
Total
Nett

1st
PY
Valkyrie
Kallic 33
6121Y
Chris Symes
0.916
2.0 DNF
2.0
2.0

1st
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.960
2.0 DNF
2.0
2.0

3rd
PY
Truffle Hunter
Elan 31
1276L
Tony Statham
0.947
5.0 DNC
5.0
5.0

3rd
PY
Musketeer
Soling
126
Newman/Buckley
0.934
5.0 DNC
5.0
5.0

R1 – One Design Fleet – 11/06 at 18:25
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
1
1.0

2
One Design
Giraffe
Hunter 707
7093
Gleadowe
1
2
2.0

3
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
3
3.0

4
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
4
4.0

5
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
5
5.0

6
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
6
6.0

R2 – One Design Fleet – 18/06
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
4
4.0

5
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
5
5.0

6
One Design
Giraffe
Hunter 707
7093
Gleadowe
1
6
6.0

7
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
DNF
7.0

R3 – One Design Fleet – 02/06
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
2
2.0

3
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Chris Broad
1
3
3.0

4
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
4
4.0

5
One Design
Giraffe
Hunter 707
7093
Gleadowe
1
5
5.0

6
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
6
6.0

7
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
7
7.0

8
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
DNF
8.0

R4 – One Design Fleet – 09/07
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Giraffe
Hunter 707
7093
Gleadowe
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
4
4.0

5
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
5
5.0

6
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
DNF
6.0

R5 – One Design Fleet – 16/07
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Chris Broad
1
1
1.0

2
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
2
2.0

3
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
3
3.0

4
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
4
4.0

5
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
5
5.0

6
One Design
Giraffe
Hunter 707
7093
Gleadowe
1
6
6.0

7
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
7
7.0

R6 – One Design Fleet – 23/07
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Chris Broad
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
4
4.0

5
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
5
5.0

6
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
6
6.0

7
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
7
7.0

Early Summer Series 2014

Results as of 11:09 on June 6, 2014
One Design Fleet
Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Entries: 9, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
R1
R2
R3
R4
R5
R6
Total
Nett

1st
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1.0
1.0
(2.0)
(3.0)
1.0
1.0
9.0
4.0

2nd
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
2.0
(10.0 DNC)
3.0
1.0
3.0
(10.0 DNC)
29.0
9.0

3rd
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
(10.0 DNC)
(10.0 DNC)
1.0
4.0
2.0
4.0 DNF
31.0
11.0

4th
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
3.0
3.0
(4.0)
3.8 OOD
(6.0)
3.0
22.8
12.8

5th
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
(10.0 DNC)
2.0
(10.0 DNC)
2.0
4.0
10.0 DNC
38.0
18.0

6th
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
(10.0 DNC)
(10.0 DNC)
10.0 DNC
5.0
5.0
2.0
42.0
22.0

7th
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Chris Broad
1
(10.0 DNC)
(10.0 DNC)
10.0 DNC
10.0 DNC
10.0 DNC
10.0 DNC
60.0
40.0

7th
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
(10.0 DNC)
(10.0 DNC)
10.0 DNC
10.0 DNC
10.0 DNC
10.0 DNC
60.0
40.0

7th
One Design
Basher
Hunter 707
7048N
Terry Goodison
1
(10.0 DNC)
(10.0 DNC)
10.0 DNC
10.0 DNC
10.0 DNC
10.0 DNC
60.0
40.0

PY Fleet
Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: NHC1, Entries: 5, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Total
Nett

1st
PY
Valkyrie
Kallic 33
6121Y
Chris Symes
0.916
0.0
0.0

1st
PY
Musketeer
Soling
126
Newman/Buckley
0.934
0.0
0.0

1st
PY
Flasher II

GBR1
John Hughes
0.861
0.0
0.0

1st
PY
Truffle Hunter
Elan 31
1276L
Tony Statham
0.947
0.0
0.0

1st
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.960
0.0
0.0

R1 – One Design Fleet – 30/04 at 18:25
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
2
2.0

3
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
3
3.0

R2 – One Design Fleet – 07/05
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
2
2.0

3
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
3
3.0

R3 – One Design Fleet – 14/05
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4
4.0

R4 – One Design Fleet – 21/05
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1
1.0

2
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
2
2.0

3
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
OOD
3.8

5
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
4
4.0

6
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
5
5.0

R5 – One Design Fleet – 28/05
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
4
4.0

5
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
5
5.0

6
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
6
6.0

R6 – One Design Fleet – 04/06
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
2
2.0

3
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
3
3.0

4
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
DNF
4.0

Yacht Report 2013

A rather cold and wet April resulted in a slow start to the racing season. The 707 fleet started turning up in force for the Hine Downing Early Summer Series, and thereafter the fleet remained strong with some very close and enthusiastic racing. Tom Lake’s Swordfish was the dominant boat for the Hine Downing Early Summer and the Budock Vean Mid Summer Series with Ed Bolitho’s Miss Moneypenny taking the prize for the Penrose Sailmakers Late Summer Series and also the Autumn 707 Series.

The handicap fleet welcomed the Soling of Chris Newman and Mark Buckley and also the return of Zoom Baby (JSMT Syndicate) who had close racing right to the end, with Zoom Baby just taking the Penrose Sailmakers Late Summer Series. The new handicap system seems to work quite well. You have to sail a good race to have any chance of winning.

The Albia Regatta sponsored by John and Stephan was a great day’s racing. Many thanks to Steve Kestin, John Bolitho and their crew for organising and running the racing. L’Aber Wrac’h was a superfast race this year and congratulations go to Simon Williams in Cledha Mur who was first at the Libenter Buoy and took the Guncarriage Trophy. Also congratulations to Simon Fayers in Shebeca who won both the Bobby Martin Trophy and the Sundancer Trophy with an excellent second place.

COGS racing was as enjoyable as ever – good racing, well organised and convivial company at the various clubs. Unfortunately because of other commitments I could only take part in two of the coastal races but both were great fun. I would thoroughly recommend this series to all. Stuart Sawyer had an outstanding season in Black Dog winning his class in Falmouth Week, winning the IRC class in COGS and then not only winning his division in the National J Cup but also being best J boat overall.

Chris Symes – Captain Yachts

Results

Hine Downing Early Summer Series
707 1st Swordfish (Tom Lake) Handicap 1st Trufflehunter (Tony Statham)
2nd Dragun (Charles Richardson) 2nd Valkyrie (Chris Symes)
3rd Jambo (Phil Philpott)

Budock Vean Mid Summer Series
707 1st Swordfish (Tom Lake) Handicap 1st Valkyrie (Chris Symes)
2nd Jambo (Phil Philpott) 2nd Musketeer (Newman/Buckley)
3rd Dragun (Charles Richardson)

Penrose Sailmakers Late Summer Series
707 1st Miss Moneypenny (Ed Bolitho) Handicap 1st Zoom Baby (JSMT Syndicate)
2nd Swordfish (Tom Lake) 2nd Musketeer (Newman/Buckley)
3rd Jambo (Phil Philpott)

Autumn 707 Series
1st Miss Moneypenny (Ed Bolitho)
2nd Dragun (Charles Richardson)
3rd Jambo (Phil Philpott)

David France Memorial Trophy (Best 707 boat) – Swordfish (Tom Lake)
Goodden Memorial Trophy (Best Handicap boat) – Zoom Baby (JSMT Syndicate)/Musketeer (Newman/Buckley)
County Pie Trophy (Helmswoman’s Race) – Handicap Valkyrie (Wendy Moore) 707 Swordfish (Emily Broad)
Dorothy Winfrey Memorial Cup – Swordfish (Tom Lake)
Guy Viccars Trophy – Miss Moneypenny (Ed Bolitho)
Guncarriage Trophy (Winner of L’Aber Wrac’h Race) – Cledha Mur (Simon Williams)
Sundancer Trophy (First Helford Boat in L’Aber Wrac’h) – Shebeca (Simon Fayers)
Bobby Martin Trophy (First boat under 30ft in L’Aber Wrac’h Race)) – Shebeca (Simon Fayers)
Jose Collins Cup (Winner of Helford to Fowey Race) – Black Dog (Stuart Sawyer)

2013 October Series Results

Results as of 18:09 on October 26, 2013
One Design Fleet
Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 12, Scoring system: Appendix A

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
R1
05/10
R2
05/10
R3
12/10
R4
12/10
R5
19/10
R6
19/10
R7
26/10
R8
26/10
Total
Nett

1st
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
(2.0)
(2.0)
2.0
2.0
1.0
1.0
2.0
2.0
14.0
10.0

2nd
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3.0
(5.0)
1.0
(4.0)
3.0
2.0
1.0
1.0
20.0
11.0

3rd
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1.0
1.0
(4.0)
(3.0)
2.0
3.0
3.0
3.0
20.0
13.0

4th
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
4.0
4.0
3.0
1.0
5.0
5.0
(13.0 DNC)
(13.0 DNC)
48.0
22.0

5th
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
(13.0 DNC)
3.0
(13.0 DNC)
13.0 DNC
4.0
4.0
13.0 DNC
13.0 DNC
76.0
50.0

6th
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
6.0
7.0
5.0
6.0
(13.0 DNC)
(13.0 DNC)
13.0 DNC
13.0 DNC
76.0
50.0

7th
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
5.0
6.0
7.0
7.0
(13.0 DNC)
(13.0 DNC)
13.0 DNC
13.0 DNC
77.0
51.0

8th
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
(13.0 DNC)
(13.0 DNC)
6.0
5.0
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
89.0
63.0

9th
Basher
Hunter 707
7048N
Terry Goodison
1
(13.0 DNC)
(13.0 DNC)
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
104.0
78.0

9th
Giraffe
Hunter 707

1
(13.0 DNC)
(13.0 DNC)
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
104.0
78.0

9th
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
(13.0 DNC)
(13.0 DNC)
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
104.0
78.0

9th
Swallow
Hunter 707
7069
Will Brooks
1
(13.0 DNC)
(13.0 DNC)
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
104.0
78.0

R1 – One Design Fleet – 05/10 at 18:25
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
2
2.0

3
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
4
4.0

5
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
5
5.0

6
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
6
6.0

R2 – One Design Fleet – 05/10
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
2
2.0

3
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
3
3.0

4
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
4
4.0

5
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
5
5.0

6
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
6
6.0

7
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
7
7.0

R3 – One Design Fleet – 12/10
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1
1.0

2
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
2
2.0

3
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
3
3.0

4
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
4
4.0

5
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
5
5.0

6
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
6
6.0

7
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
7
7.0

R4 – One Design Fleet – 12/10
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
1
1.0

2
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
2
2.0

3
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
3
3.0

4
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
4
4.0

5
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
5
5.0

6
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
6
6.0

7
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
7
7.0

R5 – One Design Fleet – 19/10
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
1
1.0

2
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
4
4.0

5
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
5
5.0

R6 – One Design Fleet – 19/10
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
1
1.0

2
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
2
2.0

3
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
3
3.0

4
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
4
4.0

5
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
5
5.0

R7 – One Design Fleet – 26/10
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1
1.0

2
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
2
2.0

3
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
3
3.0

R8 – One Design Fleet – 26/10
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1
1.0

2
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
2
2.0

3
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
3
3.0

2013 Late Summer Results

Results as of 17:47 on September 26, 2013
One Design Fleet
Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Entries: 13, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
R1
21/08
R2
28/08
R3
04/09
R4
11/09
R5
18/09
R6
25/09
Total
Nett

1st
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
1.0
(3.0)
2.0
1.0
(3.0)
3.0
13.0
7.0

2nd
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
(14.0 DNC)
1.0
3.0
2.0
1.0
(4.0)
25.0
7.0

3rd
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2.0
2.0
1.0
(4.0)
(4.0)
2.0
15.0
7.0

4th
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
(14.0 DNC)
4.0
(14.0 DNC)
8.0
2.0
1.0
43.0
15.0

5th
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
3.0
5.0
(7.0)
6.0
(14.0 DNC)
6.0
41.0
20.0

6th
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4.0
(9.0)
5.0
(7.0)
6.0
5.0
36.0
20.0

7th
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
(14.0 DNC)
7.0
4.0
(14.0 DNC)
5.0
7.0
51.0
23.0

8th
One Design
Basher
Hunter 707
7048N
Terry Goodison
1
5.0 DNF
8.0
8.0
5.0
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
54.0
26.0

9th
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
(14.0 DNC)
6.0
6.0
3.0
(14.0 DNC)
14.0 DNC
57.0
29.0

10th
One Design
Giraffe
Hunter 707

1
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
84.0
56.0

10th
One Design
Swallow
Hunter 707
7069
Will Brooks
1
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
84.0
56.0

10th
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
84.0
56.0

10th
One Design
Sparkle
Hunter 707
7006
Simon Kearsley
1
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
84.0
56.0

PY Fleet
Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: NHC1, Entries: 6, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
R1
21/08
R2
28/08
R3
04/09
R4
11/09
R5
18/09
R6
25/09
Total
Nett

1st
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.902
(7.0 DNC)
1.0
2.0
2.0
(3.0)
1.0
16.0
6.0

2nd
PY
Musketeer
Soling
126
Newman/Buckley
0.866
(7.0 DNC)
(7.0 DNC)
1.0
1.0
2.0
2.0
20.0
6.0

3rd
PY
Valkyrie
Kallic 33
6121Y
Chris Symes
0.932
(7.0 DNC)
2.0
3.0
(7.0 DNC)
1.0
3.0
23.0
9.0

4th
PY
Flasher II

GBR1
John Hughes
0.861
1.0 DNF
3.0 DNF
4.0
(7.0 DNC)
(7.0 DNC)
7.0 DNC
29.0
15.0

5th
PY
Truffle Hunter
Elan 31
1276L
Tony Statham
0.947
(7.0 DNC)
(7.0 DNC)
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
42.0
28.0

5th
PY
Stargazer
GK24
5881
Larry Stabbins
0.854
(7.0 DNC)
(7.0 DNC)
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
42.0
28.0

R1 – One Design Fleet – 21/08 at 18:25
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4
4.0

5
One Design
Basher
Hunter 707
7048N
Terry Goodison
1
DNF
5.0

R2 – One Design Fleet – 28/08
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
3
3.0

4
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
4
4.0

5
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
5
5.0

6
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
6
6.0

7
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
7
7.0

8
One Design
Basher
Hunter 707
7048N
Terry Goodison
1
8
8.0

9
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
9
9.0

R3 – One Design Fleet – 04/09
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
2
2.0

3
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
3
3.0

4
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
4
4.0

5
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
5
5.0

6
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
6
6.0

7
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
7
7.0

8
One Design
Basher
Hunter 707
7048N
Terry Goodison
1
8
8.0

R4 – One Design Fleet – 11/09
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
1
1.0

2
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
4
4.0

5
One Design
Basher
Hunter 707
7048N
Terry Goodison
1
5
5.0

6
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
6
6.0

7
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
7
7.0

8
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
8
8.0

R5 – One Design Fleet – 18/09
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
1
1.0

2
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
2
2.0

3
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
3
3.0

4
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
4
4.0

5
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
5
5.0

6
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
6
6.0

R6 – One Design Fleet – 25/09
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
3
3.0

4
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
4
4.0

5
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
5
5.0

6
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
6
6.0

7
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
7
7.0

R1 – PY Fleet – 21/08 at 18:25
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Place
Points

1
PY
Flasher II

GBR1
John Hughes
0.861
DNF
1.0

R2 – PY Fleet – 28/08
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Start
Elapsed
Corrected
Points

1
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.902
18:25:00
1:03:42
0:57:27
1.0

2
PY
Valkyrie
Kallic 33
6121Y
Chris Symes
0.932
18:25:00
1:13:58
1:08:56
2.0

3
PY
Flasher II

GBR1
John Hughes
0.861

DNF

3.0

R3 – PY Fleet – 04/09
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Start
Elapsed
Corrected
Points

1
PY
Musketeer
Soling
126
Newman/Buckley
0.866
18:25:00
0:51:07
0:44:16
1.0

2
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.927
18:25:00
0:49:57
0:46:18
2.0

3
PY
Valkyrie
Kallic 33
6121Y
Chris Symes
0.919
18:25:00
1:03:12
0:58:05
3.0

4
PY
Flasher II

GBR1
John Hughes
0.861
18:25:00
1:29:00
1:16:38
4.0

R4 – PY Fleet – 11/09
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Start
Elapsed
Corrected
Points

1
PY
Musketeer
Soling
126
Newman/Buckley
0.921
18:16.30
1:20:06
1:13:46
1.0

2
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.971
18:16.30
1:21:05
1:18:44
2.0

R5 – PY Fleet – 18/09
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Start
Elapsed
Corrected
Points

1
PY
Valkyrie
Kallic 33
6121Y
Chris Symes
0.908
18:25:00
1.17.44
1.10.35
1.0

2
PY
Musketeer
Soling
126
Newman/Buckley
0.930

1.16.52
1.11.29
2.0

3
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.966
18:25:00
1.18.26
1.15.46
3.0

R6 – PY Fleet – 25/09
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Start
Elapsed
Corrected
Points

1
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.960
18:15.0
0:44:00
0:42:14
1.0

2
PY
Musketeer
Soling
126
Newman/Buckley
0.934
18:15.0
0:50:52
0:47:31
2.0

3
PY
Valkyrie
Kallic 33
6121Y
Chris Symes
0.916
18:15.0
0:54:40
0:50:04
3.0

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Start
Elapsed
Corrected
Points

1
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.960
18:15.0
0:44:00
0:42:14
1.0

2
PY
Musketeer
Soling
126
Newman/Buckley
0.934
18:15.0
0:50:52
0:47:31
2.0

3
PY
Valkyrie
Kallic 33
6121Y
Chris Symes
0.916
18:15.0
0:54:40
0:50:04
3.0

Albia Regatta 2013

Final subject to protest

Boat
race 1
race 2
race 3
race 4
race 5
Total

Miss Moneypenny
1
2
1
1
3
5

Swordfish
2
1
2
3
1
6

Dragun
3
3
4
2
4
12

Jambo
5
6
3
4
2
14

Red Snapper
4
5
5
6
5
19

Avocett
6
4
6
5
6
21

Grumpy
7
7
8
8
8
30

A really big thank you to John Baker and Stefan Penney for sponsoring this year’s Albia Yachts Regatta.   Thanks also to Steve Kestin for taking on the challenging task of Race Officer for the day (ably assisted by Emma Broad). Also, Rob and Jack for their really excellent work laying and moving marks, and to John Bolitho for providing Bold Lancer as Committee Boat and for his excellent hospitality throughout the day.

Albia Regatta 21.8.13 PY fleet race 1

Boat
Sail No
Helm
PY
Finish time
time
Position

Valkarie
6121
Chris Symes
950
0:42:00
0.0
3

General Kaos
9233
Ian Jakeways
890
0:36:10
0.0
2

Musketeer
126
Mark Buckley
914
0:40:01
0.0
4

Zoom

Martine McPherson
934
0:44:00
0.0
5

Truffle Hunter
1276
Tony Statham
912
0:36:59
0.0
1

Albia Regatta 21.8.13 PY fleet race 2

Boat
Sail No
Helm
PY
Finish time
time
Position

Valkarie

Chris Symes
950
0:41:15
0.0
4

General Kaos

Ian Jakeways
893
0:33:57
0.0
1

Musketeer

Mark Buckley
914
0:46:38
0.0
5

Zoom

Martine McPherson
934
0:37:13
0.0
2

Truffle Hunter

Tony Statham
908
0:36:55
0.0
3

Albia Regatta 21.8.13 PY fleet race 3

Boat
Sail No
Helm
PY
Finish time
time
Position

Valkarie

Chris Symes
950
1:46:06
6701.1
4

General Kaos

Ian Jakeways
893
1:38:55
6646.1
3

Musketeer

Mark Buckley
914

rtd

Zoom

Martine McPherson
934
1:43:12
6629.6
2

Truffle Hunter

Tony Statham
908
1:40:16
6625.6
1

Albia Regatta 21.8.13  707 fleet race 1

Boat
Sail No
Helm
PY
Finish time
time
Position

Swordfish
7076
Tom Lake

2
* PROTESTED BY DRAGUN

Dragun
7103
Stuart Sawyer

3
* PROTESTING SWORDFISH

Red Snapper
7002
Jane/Peter

4

Miss Moneypenny
7007
Ollie Berryman

1

Jambo

Phil Phillpott

5

Grumpy

Terry Pascoe

7

Avocett

6

Albia Regatta 21.8.13  707 fleet race 2

Boat
Sail No
Helm
PY
Finish time
time
Position

Swordfish
7076
Tom Lake

1

Dragun
7103
Stuart Sawyer

3

Red Snapper
7002
Jane/Peter

5

Miss Moneypenny
7007
Ollie Berryman

2

Jambo

Phil Phillpott

6

Grumpy

Terry Pascoe

7

Avocett

4

Albia Regatta 21.8.13  707 fleet race 3

Boat
Sail No
Helm
PY
Finish time
time
Position

Swordfish
7076
Tom Lake

2

Dragun
7103
Stuart Sawyer

4

Red Snapper
7002
Jane/Peter

5

Miss Moneypenny
7007
Ollie Berryman

1

Jambo

Phil Phillpott

3

Grumpy

Terry Pascoe

rtd

Avocett

6

Albia Regatta 21.8.13 707 fleet race 4

Boat
Sail No
Helm
PY
Finish time
time
Position

Swordfish
7076
Tom Lake

3

Dragun
7103
Stuart Sawyer

2

Red Snapper
7002
Jane/Peter

6

Miss Moneypenny
7007
Ollie Berryman

1

Jambo

Phil Phillpott

4

Grumpy

Terry Pascoe

dnc

Avocett

5

Albia Regatta 21.8.13  707 fleet race 5

Boat
Sail No
Helm
PY
Finish time
time
Position

Swordfish
7076
Tom Lake

1

Dragun
7103
Stuart Sawyer

4

Red Snapper
7002
Jane/Peter

5

Miss Moneypenny
7007
Ollie Berryman

3

Jambo

Phil Phillpott

2

Grumpy

Terry Pascoe

dnc

Avocett

6

 

C1 – Sun at 1300

C1 – Sun at 1300
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:45

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
CrewName
Rating
Elapsed
Points

1
B
Victory
Large Working Boat
7
David Carne

1.07
1:56:44
1.0

2
B
Rebecca
Large Working Boat
24
Phil Slater

1.1
2:00:49
2.0

3
B
Florence
Large Working Boat
31
Andrew Ferris

1.055
2:01:10
3.0

4
B
Abigail Rose
Large Working Boat
32
Sam Heard

1.075
2:03:03
4.0

5
B
Cousin Jack
Large Working Boat
14
Peter Searle

1.025
2:03:38
5.0

6
B
Agnes
Large Working Boat
33
Ben Seller

1.045
2:03:47
6.0

7
B
Helen Mary
Large Working Boat
11
K Andrews

1.05
2:04:10
7.0

8
B
Mabel
Large Working Boat
41
Brian Chenoweth

1.03
2:05:27
8.0

9
B
Grace
Large Working Boat
54
Tyrone Harvey

1.075
2:06:27
9.0

10
B
Stella
Large Working Boat
2
Ian Jenkins

1.03
2:07:38
10.0

11
B
Cousin Jinny
Large Working Boat
56
Graham Pearce

1.02
2:12:39
11.0

12
B
Evelyn
Large Working Boat
15
Nigel Sharp

1.045
2:13:51
12.0

C1 – Sun at 1300
Start: Start 11, Finishes: Place, Time: 12:55

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
CrewName
Rating
Place
Points

W
Athena
Ajax
56
David Liddington

1

W
Amalthea
Ajax
66
Roger Wood

2

W
Ajax
Ajax
44
David Mathewson

3

W
Aeolus
Ajax
47
John Howard

4

W
Artemis
Ajax
21
Ian Woods

5

W
Mary B
Ajax
42
Robert Mathewson

6

W
Pintail
Ajax
36
Richard Bown

7

W
Kali
Ajax
45
Charles Emmett

8

W
Nemesis
Ajax
22
Ian Reid

9

W
Troy
Ajax
58
Cedric Thomas

10

W
Redoutable
Ajax
32
Hereward Tresidder

11

W
Kittiwake
Ajax
27
Michael Evans

12

W
Achilles
Ajax
48
Richard Townshend

13

Henri Lloyd Falmouth Week 2013 – Bay Series

Su1 – 1 Regatta Class – 11/8/13
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:50

Regatta Class
Sail No
Boat Name
Start
Finish
Elapsed
Corrected

1
1697
Black Dog – Team Gul
11:50
12:38:25
0:48:25
0:47:15

1
7172
Rampage
11:50
12:44:08
0:54:08
0:52:08

1
7797
Foxtrot
11:50
12:42:10
0:52:10
0:52:32

1
9653
Daydream
11:50
12:43:09
0:53:09
0:52:47

1
9080
Forward Thinking
11:50
12:49:22
0:59:22
1:02:24

1
8155
Zoom Baby
11:50
12:28:54
0:38:54
0:00:00

1
3160
Jinja

DNC

 

Su2 – 1 Regatta Class – 11/8/13
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:20

Regatta Class
Sail No
Boat Name
Start
Finish
Elapsed
Corrected

1
1697
Black Dog – Team Gul
13:20
14:06:55
0:46:55
0:45:47

1
7797
Foxtrot
13:20
14:10:34
0:50:34
0:50:55

1
9653
Daydream
13:20
14:11:26
0:51:26
0:51:04

1
7172
Rampage
13:20
14:18:30
0:58:30
0:56:20

1
9080
Forward Thinking
13:20
14:17:32
0:57:32
1:00:28

1
8155
Zoom Baby
13:20
14:08:59
0:48:59
0:00:00

1
3160
Jinja

DNC

 

Su3 – 1 Regatta Class – 11/8/13
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:40

Regatta Class
Sail No
Boat Name
Start
Finish
Elapsed
Corrected

1
1697
Black Dog – Team Gul
14:40
15:35:56
0:55:56
0:54:35

1
7172
Rampage
14:40
15:42:25
1:02:25
1:00:06

1
7797
Foxtrot
14:40
15:40:40
1:00:40
1:01:05

1
9653
Daydream
14:40
15:43:06
1:03:06
1:02:39

1
9080
Forward Thinking
14:40
15:43:27
1:03:27
1:06:41

1
8155
Zoom Baby
14:40
15:42:36
1:02:36
0:00:00

1
3160
Jinja

DNC

 

Su1 – 2 Regatta Class – 11/8/13
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:55

Regatta Class
Sail No
Boat Name
Start
Finish
Elapsed
Corrected

2
5592
Scorpion
11:55
12:27:02
0:32:02
0:28:21

2
9567
Atalanta
11:55
12:27:43
0:32:43
0:28:59

2
1663
Encore
11:55
12:26:52
0:31:52
0:29:25

2
581
Antix
11:55
12:26:44
0:31:44
0:29:29

2
4269
Jitterbug
11:55
12:28:42
0:33:42
0:29:54

2
6902
Minx
11:55
12:27:52
0:32:52
0:30:56

2
5562
Gunslinger
11:55
12:30:30
0:35:30
0:32:25

2
9696
Hazy Rhythm

DNC

 

Su2 – 2 Regatta Class – 11/8/13
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:25

Regatta Class
Sail No
Boat Name
Start
Finish
Elapsed
Corrected

2
581
Antix
13:25
14:01:26
0:36:26
0:33:51

2
1663
Encore
13:25
14:02:51
0:37:51
0:34:56

2
4269
Jitterbug
13:25
14:07:16
0:42:16
0:37:29

2
9567
Atalanta
13:25
14:07:55
0:42:55
0:38:01

2
5592
Scorpion
13:25
14:08:29
0:43:29
0:38:29

2
6902
Minx
13:25
14:06:25
0:41:25
0:38:58

2
5562
Gunslinger
13:25
14:10:11
0:45:11
0:41:15

2
9696
Hazy Rhythm

DNC

 

Su3 – 2 Regatta Class – 11/8/13
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.45

Regatta Class
Sail No
Boat Name
Start
Finish
Elapsed
Corrected

2
1663
Encore
14.45
15:35:09
0.50.09
0.46.17

2
5592
Scorpion
14.45
15:40:22
0.55.22
0.49.00

2
9567
Atalanta
14.45
15:40:30
0.55.30
0.49.10

2
581
Antix
14.45
15:38:04
0.53.04
0.49.18

2
4269
Jitterbug
14.45
15:41:26
0.56.26
0.50.03

2
6902
Minx
14.45
15:42:32
0.57.32
0.54.08

2
5562
Gunslinger
14.45
15:45:21
1.00.21
0.55.06

2
9696
Hazy Rhythm

DNC

 

Su1 – 707 Regatta Class – 11/8/13
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:55

Regatta Class
Sail No
Boat Name
Start
Finish
Elapsed
Corrected

707
7097
The Wilderbeest
11:55
12:27:05
0:32:05
0:32:05

707
7069

11:55
12:27:31
0:32:31
0:32:31

707
7002
Red Snapper
11:55
12:27:40
0:32:40
0:32:40

707
7093
Giraffe
11:55
12:27:48
0:32:48
0:32:48

707
7076
Swordfish
11:55
12:27:58
0:32:58
0:32:58

707
7072
Avocet
11:55
12:28:07
0:33:07
0:33:07

707
7007
Miss Moneypenny
11:55
12:28:15
0:33:15
0:33:15

 

Su2 – 707 Regatta Class – 11/8/13
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:30

Regatta Class
Sail No
Boat Name
Start
Finish
Elapsed
Corrected

707
7076
Swordfish
13:30
14:03:52
0:33:52
0:33:52

707
7097
The Wilderbeest
13:30
14:04:36
0:34:36
0:34:36

707
7069

13:30
14:04:44
0:34:44
0:34:44

707
7007
Miss Moneypenny
13:30
14:05:21
0:35:21
0:35:21

707
7093
Giraffe
13:30
14:06:38
0:36:38
0:36:38

707
7072
Avocet
13:30
14:07:35
0:37:35
0:37:35

707
7002
Red Snapper
13:30
14:07:40
0:37:40
0:37:40

 

Su3 – 707 Regatta Class – 11/8/13
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.50

 

Su1 – E Regatta Class – 11/8/13
Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:10

Regatta Class
Sail No
Boat Name
Start
Finish
Elapsed
Corrected

E
8214
Shenanigan
12:10
14:24:03
2:14:03
2:26:40

E
7474
New Moon
12:10
14:21:49
2:11:49
2:29:58

E
9233
General Khaos
12:10
14:24:44
2:14:44
2:30:53

E
5291
Tresillian
12:10
14:33:12
2:23:12
2:33:49

E
3894
Hero
12:10
14:29:39
2:19:39
2:34:29

E
19415
Laidback
12:10
14:45:23
2:35:23
2:35:23

E
4735
Hawk
12:10
14:40:25
2:30:25
2:36:51

E
1236
Hero
12:10
14:18:24
2:08:24
2:38:31

E
5508
Temeraire
12:10
14:39:44
2:29:44
2:41:00

E
4357
Ivory Moon
12:10
14:47:50
2:37:50
2:49:32

E
50
Chloe
12:10
14:25:08
2:15:08
2:49:46

E
6121
Valkyrie
12:10
14:53:59
2:43:59
2:52:37

E
3850
Cimaroon

DNC

E
8230
Sanika

DNC

E
1067
4Play

DNC

 

Su1 – R Regatta Class – 11/8/13
Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 12:20

Regatta Class
Sail No
Boat Name
Start
Finish
Elapsed
Corrected

R
1064
Gn Helix
12:20
14:43:25
2:23:25
2:06:48

R
3080
Wild Child
12:20
14:38:14
2:18:14
2:08:00

R
7268
Wilkie
12:20
14:38:55
2:18:55
2:09:42

R
536
Hecate
12:20
14:37:04
2:17:04
2:09:55

R
319
Hera
12:20
14:54:09
2:34:09
2:12:53

R
586
Rusalka
12:20
14:38:36
2:18:36
2:13:32

R
4782
Nirvana
12:20
14:55:33
2:35:33
2:18:53

R
8543
Serafina
12:20
14:40:02
2:20:02
2:23:46

R
2472
Meka
12:20
15:13:27
2:53:27
2:34:44

R
4511
Rumble
12:20
14:50:04
2:30:04
2:35:02

R
3259
Star Turn
12:20
15:01:34
2:41:34
2:39:39

 

Su1 – Firebirds Regatta Class – 11/8/13

Regatta Class
Sail No
Boat Name
Place

Firebirds
7
Fiery
1

Firebirds
6
Crackerjack
2

Firebirds
3
Flying Circus
3

Firebirds
20
Ultra violet
4

Firebirds
516
Sooty
5

Firebirds
4
Firefly
6

Firebirds
F4
Hyper
7

Firebirds
467
Cornish Meadow
8

 

Su1 – K Regatta Class – 11/8/13
Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 12:25

Regatta Class
Sail No
Boat Name
Start
Finish
Elapsed
Corrected

K
1
Annika
12:25
14:42:58
2:17:58
2:17:58

K
3
Tringa
12:25
14:47:42
2:22:42
2:22:42

K
2515
Kalinka
12:25
14:49:42
2:24:42
2:24:42

K
2329
Sundance
12:25
14:50:59
2:25:59
2:25:59

K
2630
Baro
12:25
14:57:29
2:32:29
2:32:29

K
2672
Emily Too
12:25
14:57:59
2:32:59
2:32:59

K
699
4 Winds
12:25
15:04:44
2:39:44
2:39:44

K
198
Otter

DNC

 

Su1 – U Regatta Class – 11/8/13
Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 12:15

Regatta Class
Sail No
Boat Name
Start
Finish
Elapsed
Corrected

U
8046
Mavis Cruet
12:15
14:53:39
2:38:39
2:37:14

U
8376
Elida
12:15
14:58:22
2:43:22
2:37:14

U
5
Moonlighter
12:15
15:05:45
2:50:45
2:41:05

U
7246
Disting
12:15
14:59:42
2:44:42
2:42:06

U
5399
Gorra Knack
12:15
15:00:21
2:45:21
2:42:54

U
8038
Pizzicato
12:15
15:04:23
2:49:23
2:43:02

U
1
Penfold
12:15
15:06:02
2:51:02
2:50:52

U
3386
UII
12:15
15:19:36
3:04:36
3:05:32

U
5127
Adelie
12:15
15:18:57
3:03:57
3:09:27

U
2941
Jemalda

DNC

U
2527
Hooligan

DNC

707 Commodores Race 2013 & PY Ladies Race

Results as of 8:22 on August 9, 2013
One Design Fleet
Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 13, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
R1
07/08
Total
Nett

1st
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1.0
1.0
1.0

2nd
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2.0
2.0
2.0

3rd
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
3.0
3.0
3.0

4th
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
4.0
4.0
4.0

5th
One Design
Sparkle
Hunter 707
7006
Simon Kearsley
1
5.0
5.0
5.0

6th
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
6.0
6.0
6.0

7th
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
7.0
7.0
7.0

8th
One Design
Giraffe
Hunter 707

1
8.0 DNF
8.0
8.0

9th
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
14.0 DNC
14.0
14.0

9th
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
14.0 DNC
14.0
14.0

9th
One Design
Swallow
Hunter 707
7069
Will Brooks
1
14.0 DNC
14.0
14.0

9th
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
14.0 DNC
14.0
14.0

9th
One Design
Basher
Hunter 707
7048N
Terry Goodison
1
14.0 DNC
14.0
14.0

PY Fleet
Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC1, Entries: 6, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
R1
07/08
Total
Nett

1st
PY
Valkyrie
Kallic 33
6121Y
Chris Symes
0.932
1.0
1.0
1.0

2nd
PY
Musketeer
Soling
126
Newman/Buckley
0.866
2.0
2.0
2.0

3rd
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.902
3.0
3.0
3.0

4th
PY
Flasher II

GBR1
John Hughes
0.861
4.0 DNF
4.0
4.0

5th
PY
Truffle Hunter
Elan 31
1276L
Tony Statham
0.947
7.0 DNC
7.0
7.0

5th
PY
Stargazer
GK24
5881
Larry Stabbins
0.854
7.0 DNC
7.0
7.0

R1 – One Design Fleet – 07/08 at 18:25
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
3
3.0

4
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
4
4.0

5
One Design
Sparkle
Hunter 707
7006
Simon Kearsley
1
5
5.0

6
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
6
6.0

7
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
7
7.0

8
One Design
Giraffe
Hunter 707

1
DNF
8.0

R1 – PY Fleet – 07/08 at 18:25
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Start
Elapsed
Corrected
Points

1
PY
Valkyrie
Kallic 33
6121Y
Chris Symes
0.932
18:25:00
1:11:34
1:06:42
1.0

2
PY
Musketeer
Soling
126
Newman/Buckley
0.866
18:25:00
1:18:03
1:07:35
2.0

3
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.902
18:25:00
1:15:25
1:08:02
3.0

4
PY
Flasher II

GBR1
John Hughes
0.861
18:25:00
DNF

4.0

2013 Mid Summer Results

Results as of 9:27 on July 25, 2013
One Design Fleet
Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Entries: 13, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
R1
12/06
R2
12/06
R3
19/06
R4
19/06
R6
03/07
R7
03/07
R8
10/07
R8
17/07
R9
17/07
R10
24/07
R11
24/07
Total
Nett

1st
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
1.0
1.0
1.0
4.0
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
1.0
1.0
1.0
1.0
2.0
41.0
13.0

2nd
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2.0
2.0
(6.0)
(6.0)
1.0
2.0
3.0
3.0
4.0
4.0
6.0
39.0
27.0

3rd
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3.0
3.0
3.0
2.0
(9.0 OCS)
3.0
2.0
(6.0)
5.0
6.0
4.0
46.0
31.0

4th
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
4.0
1.0
2.0
1.0
14.0 DNC
4.0
3.0
3.0
3.0
63.0
35.0

5th
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
2.0
5.0
4.0
4.0
7.0 DNF
7.0
9.0
10.0
8.0
84.0
56.0

6th
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
7.0
7.0
7.0
8.0
4.0
8.0
8.0
9.0
10.0
96.0
68.0

7th
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
2.0
2.0
2.0
1.0
105.0
77.0

8th
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
5.0
3.0
3.0
6.0
7.0 DNF
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
108.0
80.0

9th
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
14.0 DNC
14.0 DNC
6.0
7.0
7.0 DNF
5.0
14.0 DNC
5.0
9.0
109.0
81.0

10th
One Design
Swallow
Hunter 707
7069
Will Brooks
1
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
5.0
14.0 DNC
14.0 DNC
6.0
8.0
7.0
124.0
96.0

11th
One Design
Basher
Hunter 707
7048N
Terry Goodison
1
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
14.0 DNC
14.0 DNC
9.0 DNF
14.0 DNC
14.0 DNC
9.0 DSQ
7.0
11.0
11.0
131.0
103.0

12th
One Design
Giraffe
Hunter 707

1
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
7.0
5.0
138.0
110.0

13th
One Design
Sparkle
Hunter 707
7006
Simon Kearsley
1
(14.0 DNC)
(14.0 DNC)
14.0 DNC
14.0 DNC
5.0
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
14.0 DNC
145.0
117.0

PY Fleet
Sailed: 9, Discards: 0, To count: 9, Rating system: NHC1, Entries: 6, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
R1
12/06
R2
12/06
R3
19/06
R4
19/06
R6
03/07
R7
03/07
R8
10/07
R8
17/07
R10
24/07
Total
Nett

1st
PY
Valkyrie
Kallic 33
6121Y
Chris Symes
0.924
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
5.0 OOD
5.0 OOD
3.0 DNF
2.0
2.0
45.0
45.0

2nd
PY
Musketeer
Soling
126
Newman/Buckley
0.853
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
2.0 DNF
7.0 DNC
7.0 DNC
1.0
3.0
48.0
48.0

3rd
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.892
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
3.0 DNF
7.0 DNC
1.0
53.0
53.0

4th
PY
Truffle Hunter
Elan 31
1276L
Tony Statham
0.947
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
1.0
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
57.0
57.0

5th
PY
Stargazer
GK24
5881
Larry Stabbins
0.854
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
3.0
7.0 DNC
59.0
59.0

6th
PY
Flasher II

GBR1
John Hughes
0.861
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
3.0 DNF
7.0 DNC
7.0 DNC
59.0
59.0

R1 – One Design Fleet – 12/06 at 18:25
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Start
Elapsed
Corrected
Points

1
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
18:32:00
0:29:45
0:29:45
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
18:32:00
0:30:01
0:30:01
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
18:32:00
0:31:46
0:31:46
3.0

R2 – One Design Fleet – 12/06
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Start
Elapsed
Corrected
Points

1
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
19.09.00
0.40.48
0.40.48
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
19.09.00
0.41.44
0.41.44
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
19.09.00
0.42.52
0.42.52
3.0

R3 – One Design Fleet – 19/06
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Start
Elapsed
Corrected
Points

1
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
18:30:00
0:30:00
0:30:00
1.0

2
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
18:30:00
0:31:00
0:31:00
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
18:30:00
0:32:00
0:32:00
3.0

4
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
18:30:00
0:33:00
0:33:00
4.0

5
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
18:30:00
0:34:00
0:34:00
5.0

6
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
18:30:00
0:35:00
0:35:00
6.0

7
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
18:30:00
0:36:00
0:36:00
7.0

R4 – One Design Fleet – 19/06
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Start
Elapsed
Corrected
Points

1
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
19.10.00
0.30.00
0.30.00
1.0

2
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
19.10.00
0.31.00
0.31.00
2.0

3
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
19.10.00
0.32.00
0.32.00
3.0

4
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
19.10.00
0.33.00
0.33.00
4.0

5
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
19.10.00
0.34.00
0.34.00
5.0

6
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
19.10.00
0.35.00
0.35.00
6.0

7
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
19.10.00
0.36.00
0.36.00
7.0

R6 – One Design Fleet – 03/07
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1
1.0

2
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
2
2.0

3
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
3
3.0

4
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
4
4.0

5
One Design
Sparkle
Hunter 707
7006
Simon Kearsley
1
5
5.0

6
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
6
6.0

7
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
7
7.0

8
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
OCS
9.0

8
One Design
Basher
Hunter 707
7048N
Terry Goodison
1
DNF
9.0

R7 – One Design Fleet – 03/07
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
1
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
2
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
3
3.0

4
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
4
4.0

5
One Design
Swallow
Hunter 707
7069
Will Brooks
1
5
5.0

6
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
6
6.0

7
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
7
7.0

8
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
8
8.0

R8 – One Design Fleet – 10/07
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
1
1.0

2
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
2
2.0

3
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
3
3.0

4
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
4
4.0

5
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
DNF
7.0

5
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
DNF
7.0

5
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
DNF
7.0

R8 – One Design Fleet – 17/07
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
1
1.0

2
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
2
2.0

3
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
3
3.0

4
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
4
4.0

5
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
5
5.0

6
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
6
6.0

7
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
7
7.0

8
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
8
8.0

9
One Design
Basher
Hunter 707
7048N
Terry Goodison
1
DSQ
9.0

R9 – One Design Fleet – 17/07
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Place
Points

1
One Design
Swordfish
Hunter […]

2013 Early Summer Results

Results as of 15:41 on June 6, 2013
One Design Fleet
Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 12, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
R5
R6
R7
R8
R9
Total
Nett

1st
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
(1.0)
1.0
1.0
1.0
1.0
5.0
4.0

2nd
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
2.0
(4.0)
3.0
2.0
3.0
14.0
10.0

3rd
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
3.0
2.0
(13.0 DNC)
4.0
2.0
24.0
11.0

4th
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
4.0
3.0
6.0 DSQ
3.0
(13.0 DNC)
29.0
16.0

5th
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
6.0
6.0
2.0
(7.0)
6.0 DNS
27.0
20.0

6th
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
5.0
5.0
5.0
(8.0)
5.0
28.0
20.0

7th
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
(13.0 DNC)
13.0 DNC
4.0
6.0
4.0
40.0
27.0

8th
One Design
Sparkle
Hunter 707
7006
Simon Kearsley
1
(13.0 DNC)
13.0 DNC
13.0 DNC
5.0
13.0 DNC
57.0
44.0

9th
One Design
The Wildebeest
Hunter 707
7097
Phil Badger
1
(13.0 DNC)
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
65.0
52.0

9th
One Design
Basher
Hunter 707
7048N
Terry Goodison
1
(13.0 DNC)
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
65.0
52.0

9th
One Design
Miss Moneypenny
Hunter 707
7007
Ed Bolitho
1
(13.0 DNC)
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
65.0
52.0

9th
One Design
Giraffe
Hunter 707

1
(13.0 DNC)
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
13.0 DNC
65.0
52.0

PY Fleet
Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: NHC1, Entries: 6, Scoring system: Appendix A

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
R5
R8
R9
Total
Nett

1st
PY
Truffle Hunter
Elan 31
1276L
Tony Statham
0.947
1.0
2.0
1.0 DNF
4.0
4.0

2nd
PY
Valkyrie
Kallic 33
6121Y
Chris Symes
0.924
7.0 DNC
1.0
7.0 DNC
15.0
15.0

3rd
PY
Flasher II

GBR1
John Hughes
0.861
2.0
7.0 DNC
7.0 DNC
16.0
16.0

4th
PY
Musketeer
Soling
126
Newman/Buckley
0.853
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
21.0
21.0

4th
PY
Zoom Baby
Corby 25
8155
Tom Smith
0.892
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
21.0
21.0

4th
PY
Stargazer
GK24
5881
Larry Stabbins
0.854
7.0 DNC
7.0 DNC
7.0 DNC
21.0
21.0

R5 – One Design Fleet – 15/05
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Elapsed
Corrected
Points

1
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
1:00:00
1:00:00
1.0

2
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1:01:00
1:01:00
2.0

3
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1:02:00
1:02:00
3.0

4
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
1:03:00
1:03:00
4.0

5
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
1:04:00
1:04:00
5.0

6
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
1:05:00
1:05:00
6.0

R6 – One Design Fleet – 15/05
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Elapsed
Corrected
Points

1
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
1:00:00
1:00:00
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1:01:00
1:01:00
2.0

3
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
1:02:00
1:02:00
3.0

4
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1:03:00
1:03:00
4.0

5
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
1:04:00
1:04:00
5.0

6
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
1:05:00
1:05:00
6.0

R7 – One Design Fleet – 22/05
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Elapsed
Corrected
Points

1
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
1:00:00
1:00:00
1.0

2
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
1:01:00
1:01:00
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1:02:00
1:02:00
3.0

4
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
1:03:00
1:03:00
4.0

5
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
1:04:00
1:04:00
5.0

6
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
DSQ

6.0

R8 – One Design Fleet – 29/05
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Elapsed
Corrected
Points

1
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
0:40:48
0:40:48
1.0

2
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
0:42:14
0:42:14
2.0

3
One Design
Big Boys Toys
Hunter 707
7096
Broad/Berryman/Lyall
1
0:44:53
0:44:53
3.0

4
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
0:46:08
0:46:08
4.0

5
One Design
Sparkle
Hunter 707
7006
Simon Kearsley
1
0:46:32
0:46:32
5.0

6
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
0:47:30
0:47:30
6.0

7
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
0:49:22
0:49:22
7.0

8
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
0:51:59
0:51:59
8.0

R9 – One Design Fleet – 05/06
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
Rating
Elapsed
Corrected
Points

1
One Design
Swordfish
Hunter 707
7076
Tom Lake
1
1:19:45
1:19:45
1.0

2
One Design
Jambo
Hunter 707
7086
Phil Philpot
1
1:21:25
1:21:25
2.0

3
One Design
Dragun
Hunter 707
7103
Charles Richardson
1
1:26:15
1:26:15
3.0

4
One Design
Avocet
Hunter 707
7072
Samuel/Gough
1
1:31:32
1:31:32
4.0

5
One Design
Grumpy
Hunter 707
7057
Pascoe/Dudley
1
1:32:50
1:32:50
5.0

6
One Design
Red Snapper
Hunter 707
7002
Benney/Harris
1
DNS

6.0

R5 – PY Fleet – 15/05
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Elapsed
Corrected
Points

1
PY
Truffle Hunter
Elan 31
1276L
Tony Statham
0.947
0:35:49
0:33:55
1.0

2
PY
Flasher II

GBR1
John Hughes
0.861
0:50:13
0:43:14
2.0

R6 – PY Fleet – 15/05
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Place
Points

R7 – PY Fleet – 22/05
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Place
Points

R8 – PY Fleet – 29/05
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Elapsed
Corrected
Points

1
PY
Valkyrie
Kallic 33
6121Y
Chris Symes
0.924
0:47:33
0:43:56
1.0

2
PY
Truffle Hunter
Elan 31
1276L
Tony Statham
0.979
0:48:02
0:47:01
2.0

R9 – PY Fleet – 05/06
Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00

Rank
Fleet
Boat
Class
SailNo
HelmName
NHC1
Place
Points

1
PY
Truffle Hunter
Elan 31
1276L
Tony Statham
0.974
DNF
1.0

Yacht update 2013

Racing this year will follow the format as that of last year. There is likely to be a numerous and competitive 707 fleet with up to 13 boats racing every Wednesday. The handicap fleet has already seen some firm intentions, however the more boats the better the racing so please come and join us. If you wish to ‘white sail’ an appropriate handicap will be issued.

The annual Helford to L’Aber Wrac’h Race will be held on Friday 28th June and the Club Albia Yacht Regatta will be a week earlier on Saturday 22nd June. Both of these events are great fun and well worth competing in.
In the Budock Vean Mid Summer Series it is the intention to run 2 races each Wednesday for the 707s. We may do the same for the handicap fleet depending on the number and type of boats competing.

The first race of the season (Pursuit Series) will be held on Wednesday 3rd April.

Please make sure you download your race application forms from the Club website and complete and return them as soon as possible to the Club office. Unless an application form has been received, you will not be included in the results.

Many thanks to all of you who helped with the maintenance of the Committee boat and also with the new racing marks both in the river and out in the bay.

Enjoy your racing.

Chris Symes – Captain Yachts